Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan is among the participants of the 2025 annual meeting of the World Economic Forum in Davos, Switzerland, set to take place from January 20 to 24. The official forum website lists numerous state leaders and high-ranking representatives among the attendees.
The participant list includes U.S. President-elect Donald Trump, who will join the meeting virtually, along with representatives from 130 countries and 350 government heads, including Azerbaijani President Ilham Aliyev.