January 18, 2025 - 14:54 AMT
The EU Monitoring Mission in Armenia hosted ambassadors from 22 EU member states on January 17 to present updates on its activities and mandate.
“The EU Monitoring Mission in Armenia was honored to welcome ambassadors from 22 EU member states. They were briefed on the mission's actions, mandate, and recent developments. We thank the member states for their unwavering support,” the mission stated.
Earlier, French Ambassador Olivier Decottignies mentioned plans to visit Vayots Dzor province with European ambassadors on January 17.