In a post on his Facebook page, Grigoryan emphasized that U.S.-Armenia bilateral relations hold significant development potential, and Armenia is committed to strengthening these ties.
"I wished Waltz success in his role and confidently highlighted that U.S.-Armenia bilateral relations have great potential for development. Armenia is ready to contribute to this process.
As a notable achievement, I mentioned the Strategic Partnership Charter signed in Washington on January 14 between the Republic of Armenia and the United States. I emphasized the importance of advancing a mutually beneficial bilateral agenda," he wrote.
*On January 14, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Antony Blinken signed a strategic partnership document in Washington, bolstering bilateral cooperation between the two countries.
During the signing ceremony, Blinken stated that in the coming weeks, a U.S. team specializing in customs and border security would visit Armenia to collaborate with Armenian counterparts on enhancing border security capabilities.*