In Washington, Prime Minister Nikol Pashinyan met with Daniel Twining, President of the International Republican Institute (IRI), to discuss the ongoing cooperation between the Armenian government and the institute, programs implemented in Armenia, and future joint efforts to deepen democratic reforms.
Pashinyan highly appreciated the support provided by the International Republican Institute.
He emphasized the importance of developing public communication capacities, considering it a foundation for open and transparent governance. The Prime Minister also highlighted the significance of the U.S.-Armenia Strategic Partnership Charter, which will create new opportunities for strengthening bilateral ties, including the enhancement of democratic institutions, the empowerment of civil society, and the effective implementation of reforms.
Daniel Twining reaffirmed the International Republican Institute’s commitment to continuing its support for the Armenian government’s reform agenda and democratic development.
Pashinyan is in Washington with his wife. He attended the 5th Annual International Religious Freedom Summit and the National Prayer Breakfast.