February 11, 2025 - 19:00 AMT
By January 1, 2025, 26,397 forcibly displaced Artsakh residents had left Armenia, while 14,871 had returned, according to data provided by Armenia’s National Security Service (NSS). This means that following the 2020 war and the forced displacement of September 2023, 11,526 Artsakh refugees have left Armenia and have not returned, CivilNet reports.
At the same time, there is a noticeable increase in the number of returnees. A slight positive trend has been observed in recent months, though the overall emigration process continues.
Starting in April, financial aid for displaced persons—previously set at 50,000 AMD (40,000+10,000)—will be reduced to 40,000 AMD and will be allocated only to specific groups. This change is expected to impact migration trends.
On October 26, 2023, the Armenian government granted temporary protection to Artsakh refugees, officially recognizing them as refugees under the law. In January 2024, the Migration and Citizenship Service reported that around 150,000 Artsakh residents had been forcibly displaced, though an exact figure is still unavailable.