February 20, 2025 - 18:57 AMT
Yerevan Mayor Tigran Avinyan and French Ambassador to Armenia Olivier Decottignies met to discuss bilateral cooperation, according to the French Embassy in Armenia.
"Armenia’s capital, which hosts our embassy, maintains partnerships with Lyon, Marseille, Paris, Nice, and the Île-de-France region.
French Ambassador Olivier Decottignies and Yerevan Mayor Tigran Avinyan reviewed our cooperation and discussed key aspects of the city’s ambitious plans for its 1.2 million residents," the embassy's statement reads.