February 25, 2025 - 19:07 AMT
European Parliament member Nathalie Loiseau has called on Armenia’s political forces to unite for the sake of peace. She believes that the more divided Armenian political groups are, the more pleased their opponents will be. Loiseau made this statement during the 4th session of the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee held in Armenia’s National Assembly.
She noted that Europe is well aware that Armenia is in a region full of challenges, and the only way to overcome these difficulties is through political unity, Armenpress reports.
Nathalie Loiseau praised Armenia’s efforts to establish peace in the region.
"We know that Armenia has two neighbors with whom its relations are not good. The only way forward is unity. The more divided you are, the happier your opponents will be. I urge Armenia’s political forces to come together for peace," she emphasized.
She also noted that Armenia’s initiatives require the European Union’s support.
Loiseau expressed satisfaction with France’s military cooperation with Armenia, stressing that the country is internationally recognized as one that strives for peace.
"Let me take this opportunity to commend and praise Armenia’s current government in this regard," she added.
The session covered the new EU-Armenia partnership agenda, the implementation of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, and EU support for Armenia’s resilience through economic, trade, and energy cooperation and diversification. Discussions also focused on EU-Armenia collaboration in regional and global security challenges, as well as Armenia’s relations with its neighbors.