March 4, 2025 - 16:39 AMT
Armenian Ambassador to the International Organizations in Vienna, Andranik Hovhannisyan, has been elected vice-chair of the Board of Governors of the International Atomic Energy Agency (IAEA) during its latest session, which began on March 3, Factor.am reports.
During the session, Hovhannisyan reaffirmed Armenia's commitment to the peaceful use of nuclear energy, adherence to international conventions, and ongoing efforts to ensure the safe operation of the Armenian Nuclear Power Plant (ANPP). He also outlined joint initiatives with the IAEA and partner states and presented Armenia’s stance on the IAEA's nuclear safety program for 2026-2029 and other matters under the agency's mandate.
The IAEA Board of Governors is one of the agency’s key policymaking and governing bodies, working alongside the organization’s annual General Conference of member states.
Armenia became a member of the 35-nation Board on September 28, 2023, when its membership was confirmed during the 67th session of the IAEA General Conference in Vienna.