In his article, Pashinyan noted that Armenian roads are open to Azerbaijani transport, regional communication routes are prepared, and their implementation requires only Baku’s approval.
Hajizadeh also claimed that Armenia has taken no real steps to open transport links since the end of the 44-day war, Minval.az reports.
Despite having kept its border with Armenia closed since the USSR’s collapse and enforcing a complete blockade of Nagorno-Karabakh in 2023, Baku accuses Armenia of blockading Nakhijevan—despite Azerbaijan’s uninterrupted connection to it via Iran.
Prime Minister Nikol Pashinyan published an article via Armenpress, discussing communication routes between Armenia and Azerbaijan. He argued that Azerbaijan frequently exploits the issue of regional connectivity to accuse Armenia of failing to fulfill agreements, while in reality, both sides are committed to opening transport and economic links. At present, no open roads, railways, pipelines, power lines, or cables exist on Azerbaijani territory that would allow the movement of Armenian or Armenia-bound transport.