March 11, 2025 - 14:52 AMT
Face to Face with “The Power of One Dram”: Regional Forum on Dialogue of Generations is few days away
The second “Face to Face: Dialogue of Generations” regional forum will take place on March 29 at the Stepanavan’s Palace of Culture after Sos Sargsyan. This year’s forum is proudly sponsored by Idram and IDBank, as part of their "The Power of One Dram" corporate social responsibility program.
The initiative is spearheaded by the "Children of the Regions" socio-educational NGO, dedicated to fostering a decentralized community of patriotic, educated, and value-driven leaders committed to Armenia's balanced development.
Tatevik Vardevanyan, Head of the Communication and CSR Programs Department at Idram and IDBank, stated: "Idram and IDBank immediately embraced the opportunity to support the 'Face to Face' forum, as we fully align with its mission. We are delighted to contribute to this initiative, which empowers and inspires young people in the regions. In addition to financial support, we have also joined the forum with an educational project—a series of webinars aimed at promoting financial literacy among youth."
This year, participation in the forum is exclusively by ticket, with a symbolic price of just 1 dram. The organizers aim to highlight the significance and impact of even a single dram when combined. After all, for every payment made, IDBank and Idram Payment System contribute one dram from their own funds to support "The Power of One Dram" initiative.
By the way, you can purchase a ticket for the forum through the Idram and Idram Junior apps. After registering and completing your purchase, you will receive a QR code via email, which will serve as your entry pass to the event.