Mane Tandilyan, co-founder of the Country to Live party, has experienced a decline in her health on the 11th day of her hunger strike, protesting the unlawful trials of Armenians in Baku.
Medical professionals from the emergency service assessed her cardiac condition and provided necessary medical assistance at Liberty Square. Despite recommendations for hospitalization, Tandilyan refused to be transferred to a hospital, as reported by Sputnik Armenia.
On March 1, Tandilyan announced the start of her hunger strike in support of Armenians imprisoned in Baku and urged former State Minister of Artsakh, philanthropist Ruben Vardanyan, to end his hunger strike. On the morning of March 5, Tandilyan was taken to the hospital but returned to Liberty Square shortly after to continue her protest.
Tandilyan addressed Ruben Vardanyan, who is currently undergoing a fabricated trial in a Baku court, expressing her desire for him to survive and return to the homeland, according to Panorama.am .
"We cannot afford the luxury, as an Armenian nation, to lose such a son. My request is that. Everyone has seen that he is morally and spiritually stronger than each of us. But I want his strength not to harm his health," she stated.
When asked whether the actions and hunger strikes elicited responses from the international community but failed to interest the Armenian authorities, Mane Tandilyan replied that she has no expectations from the Armenian authorities.
"I have no expectations from the Armenian authorities. Who is talking about the Armenian authorities? Who takes them seriously? They go to parties while their compatriots are imprisoned in Baku. They have no shame. They have normalized this behavior, infecting our people... If officials can do it, why can't ordinary people? They are sowing indifference among the people, who are already in a difficult situation, who have seen so much pain and are trying to somehow alleviate it. With a defensive reaction, they try to receive less information, to preserve their mental health. These people say, 'It's okay, it's very good, go ahead, walk around, have fun, what's the big deal?' Nothing has happened, they are just spitting on your dignity from a high mountain. That's what happened," she said.
According to Mane Tandilyan, Ruben Vardanyan's hunger strike and the ongoing actions in Armenia have yielded certain results; there have already been some reactions from both Armenian society and international organizations.
"Under the pressure, action is taken. The uprising of the Armenian people, even in the Facebook domain, through demonstrations and actions, the consistent reaction forces the understanding that the Armenian people will not forgive this fabricated trial, the illegal detention of compatriots, actions are beginning. Of course, Ruben Vardanyan's hunger strike was a significant signal to the international community to wake up, to understand what is happening. I regret that a person has to resort to such an extreme step for international organizations to start responding. Does this mean we are trying to work at the cost of a person's life?" she said.
Former State Minister of Artsakh, Ruben Vardanyan, who is currently held in a Baku prison on fabricated charges, sent an audio message through his family, emphasizing that he has done in his life what he considered morally right and that even in the most challenging moments, he has not betrayed his principles.
"I have understood what I am facing, I was prepared and am ready for worse conditions. I am not a victim, there is no need to pity me, as this is a conscious decision," he said.