Armenia and the European Union have entered the final stage of negotiations on a new partnership agenda designed to significantly expand the scope of bilateral cooperation.
During an event marking the fourth anniversary of the full entry into force of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) between the EU and Armenia, both sides reaffirmed the importance of deepening their partnership. Around 80 participants took part in the event.
Head of the EU Delegation, Ambassador Vassilis Maragos, emphasized that CEPA remains the cornerstone of EU-Armenia relations and praised Yerevan’s commitment to its reform obligations, despite ongoing challenges.
“We value the progress made by the Armenian authorities, but we must work together to accelerate reforms and deepen EU-Armenia cooperation by fully harnessing CEPA’s potential—particularly in aligning with EU standards in the area of economic development. Armenia and the EU will soon finalize negotiations on a new partnership agenda that will expand our cooperation in areas such as security sector reforms and visa liberalization,” he stated.
Representatives from the Armenian government presented their approach to CEPA implementation, highlighting major developments in 2024, current challenges, and EU-supported priorities.
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan stressed the importance of reform progress, stating, “In light of geopolitical developments, it is essential to discuss and assess the reform process, as understanding and correctly implementing it is key to the country’s sustainable development.”
He added, “Despite numerous internal and external challenges, the Armenian government remains committed to its path of reform, making necessary adjustments and working closely with the European Union.”
Grigoryan also underscored the need for ambitious approaches within the framework of the new partnership agenda and noted ongoing discussions with the European Commission on support to be provided under the EU’s Resilience and Growth Plan for Armenia.
Among the event’s guests was Meglena Kuneva, former European Commissioner for Consumer Protection, former Deputy Prime Minister of Bulgaria, and former Head of the EU Delegation to the Council of Europe. She shared Bulgaria’s reform experience and EU accession process, emphasizing the importance of a strong public administration system for successful EU-aligned reforms.
During the second external CEPA meeting, both parties reiterated their mutual commitment to deepening cooperation within the agreement’s framework. They pledged to continue joint efforts to advance reforms, improve governance, and deliver tangible results for Armenian citizens through CEPA implementation.
On February 12, the Armenian National Assembly approved a draft bill on initiating EU accession negotiations in its first reading. The Armenian government had previously endorsed the proposal on January 9, based on the Eurovote civic initiative. The bill will soon be reviewed in Parliament.