Azerbaijan is using constant new preconditions to frame peace as a product it can sell to Armenia, said Garnik Danielyan, a member of the Armenian parliament from the "Hayastan" faction. He shared his views in a Facebook post.
"Recently, Azerbaijan’s Ministry of Foreign Affairs announced that work on the text of the peace agreement is complete. The Armenian side has accepted two imposed demands that had not been previously agreed upon," Danielyan wrote.
While the ruling Civil Contract party presents this as a diplomatic success, Danielyan noted, Azerbaijan insists that the primary condition for signing the agreed text is making amendments to Armenia’s Constitution.
In addition to this, Azerbaijan has set forth further preconditions:
"Azerbaijan is trying to 'sell' us peace with new daily preconditions, all while declaring it has zero trust in Armenia," wrote Danielyan.
He emphasized that genuine peace is unattainable without preserving national dignity and honoring historical heritage.
"Achieving peace should be our collective goal. But on that path, we must not lose our dignity or renounce our national aspirations, values, and history," he added.
According to Danielyan, such a document poses a threat not only to the statehood but also to the national identity and existence of the Armenian people.
"This type of document endangers not only our country’s security, sovereignty, and territorial integrity but also, first and foremost, our people's identity and survival.
Every citizen of Armenia must understand what threats this document contains and not allow it to be marketed to them as a peace agreement," the statement concludes.
On March 13, Armenia's Foreign Ministry announced it had accepted Azerbaijan's proposals on two previously disputed articles and confirmed readiness to sign the peace agreement. Yerevan also expressed willingness to begin consultations on timing and venue. Meanwhile, Baku introduced new conditions and claimed it was too early to discuss a meeting date.