April 2, 2025 - 15:45 AMT
Autism has become a growing concern globally and in Armenia, affecting over 1,000 children and reflecting a broader trend of rising diagnoses.
April 2 marks World Autism Awareness Day. According to the Yerevan State Medical University’s Heratsi National Research Center, autism is a severe developmental disorder impacting communication, social interaction, adaptive behavior, and speech, often emerging before a child turns three. It remains one of the lesser-studied conditions of the 20th century.
Since the 1980s, autism diagnoses have surged, largely due to improved diagnostic techniques. Symptoms typically appear within a child’s first two years and are often first noticed by parents. There is still no definitive cure. While few individuals gain independence by adulthood, some achieve notable success. Many believe autism is not a disease but a unique brain condition.
Global autism prevalence has soared. International data indicates 125 cases per 10,000 people today, compared to just 6–7 in 1999. The global number of individuals with autism has risen approximately 10–15 times, driven in part by refined diagnostics. In the U.S., some now refer to it as an autism epidemic.
On average, 1 in 100 children worldwide is diagnosed with autism, posing major financial challenges for families—especially in developing countries with limited healthcare resources.
In Armenia, more than 1,000 children have been diagnosed with autism. Globally, the condition affects 1 in every 88 people and is nearly four times more common in boys.
According to Armenia’s Ministry of Health, autism spectrum disorder rates have risen over the past 20 years, in Armenia and elsewhere.
Initial autism diagnoses in Armenia over the past three years were:
• 2022: 423 cases
• 2023: 449 cases
• 2024 (as of March 29): 130 cases
In 2020, 735 children were registered with autism or atypical autism in Armenia—614 boys and 121 girls. This number rose to 843 in 2021.
Research shows autism can result from a combination of genetic and environmental factors that affect early brain development.
World Autism Awareness Day was established by a UNESCO General Conference resolution on December 18, 2007. The UN General Assembly resolution calls for all possible efforts to raise awareness among the public and especially among parents of autistic children.
Globally, about 80% of adults with autism are unemployed. Yet many possess valuable skills such as logical thinking and attention to detail—traits needed in many professions. However, lack of vocational education remains a barrier to employment.
People with autism have diverse needs and abilities, which may change over time. While some achieve independence, others require lifelong care and support.