April 17, 2025 - 17:02 AMT
Azerbaijan's Foreign Minister Jeyhun Bayramov described his meeting with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan in Antalya as useful, emphasizing the importance of continued dialogue between the two nations.
Speaking to Minval.az , Bayramov noted that in recent years, there have been intensive contacts between Azerbaijan and Armenia, and these interactions are ongoing.
"During the Antalya Diplomacy Forum, I had a meeting with my Armenian counterpart, and I consider it quite useful. Although it did not offer an opportunity to resolve issues, we were able to more thoroughly discuss the positions of both sides, their arguments and justifications. Therefore, my assessment is as follows: the meeting was useful," he stated.