The March and April phases of the “The Power of 1 Dram” initiative are dedicated to our heroes – those brave individuals and their families who have sacrificed their health and lives for the homeland.
During the previous month, the “The Power of 1 Dram” campaign collected 5,237,825 AMD, which was donated to the “City of Heroes Rehabilitation Center for Mental Health.” The center aims to support the psychological and social recovery and well-being of war participants and their families.
April’s beneficiary is once again the “4090” Charitable Foundation, which has been working on social and educational programs for veterans since the April War.
“Our cooperation with the 4090 Foundation has already come a long way. I must note that the foundation consistently proposes programs that have an immediate and visible impact on the lives of these young men. We’ve already implemented several social and educational initiatives together, and this collaboration is another continuation of those efforts,” said Tatevik Vardevanyan, Head of Communications and CSR at Idram and IDBank.
“It is a great honor for us to be the beneficiary of ‘The Power of 1 Dram’ for the third time. This isn’t just financial aid — it is trust in our work, our goals, and the young people who are trying to overcome the scars of war through education and transform their lives. Thanks to partners like Idram and IDBank, we’re able to make a real impact and change the lives of students who are steadily moving forward on their educational journey, backed by the support of thousands,” said Irina Pahlevanyan, Executive Director of the “4090” Foundation.
To take part in “The Power of 1 Dram” initiative, simply make your payments via the Idram&IDBank app, IDBanking.am or banking.idram.am online platforms, or through Idram and IDBank terminals. For every transaction you make, the companies will donate 1 dram to important initiatives.