April 21, 2025 - 19:07 AMT
According to Resolution No. 60A of the Central Bank Board dated April 18, 2025, the banking license No. 67 of Ardshininvestbank CJSC (formerly HSBC Bank Armenia CJSC) was revoked effective April 21, 2025, due to the merger of Ardshinbank CJSC and Ardshininvestbank CJSC (the latter being the legal successor of HSBC Bank Armenia).
As of April 21, 2025, Ardshinbank CJSC is the legal successor to Ardshininvestbank CJSC, and clients of the former HSBC Bank Armenia will continue to be serviced by Ardshinbank under existing procedures.