April 25, 2025 - 13:29 AMT
Canadian Foreign Minister Mélanie Joly issued a message commemorating the Armenian Genocide and highlighting the forced displacement of Armenians from Nagorno-Karabakh in 2023.
"More than 1.5 million Armenians were killed in 1915. We must ensure their names and stories are never forgotten," Joly wrote on X, as reported by Aravot.am .
She also shared a video message marking the anniversary.
"We join Armenian communities in Canada and around the world to remember and honor those who continue to live with the pain and tragedy of loss. Today, we recognize the resilience of the 120,000 indigenous Armenians of Nagorno-Karabakh who, in 2023, were forcibly displaced from their lands for the first time in history. Far too much suffering and destruction occurred in Nagorno-Karabakh," Joly stated.
She stressed that as the world marks the 50th anniversary of the Helsinki Final Act — the foundation for the OSCE — it remains vital to combat hatred, denial, and extremism while upholding Canada’s core values domestically and globally.