April 25, 2025 - 18:52 AMT
Even 110 years later, attempts to deny the first genocide of the 20th century continue, he noted, according to Armenpress.
“Today marks the 110th anniversary of the massacre of 1.5 million Armenians, as well as Greeks and other Christians, by the Ottoman Empire. A century later, many still deny the first genocide of the 20th century. My heart is with the Armenian people, who continue to face anti-Armenian hatred to this day,” Sherman stated.
In contrast, U.S. President Donald Trump refrained from using the term “genocide” in his April 24 message, instead referring to the events as “Meds Yeghern.” The Armenian National Committee of America (ANCA) strongly condemned what it called a shameful retreat from genocide recognition. In 2021, then-President Joe Biden used the term Armenian Genocide in his message and has continued to do so in subsequent years.