Due to the situation in the Middle East, Air Arabia has announced the suspension of its flights to Armenia, Azerbaijan, Georgia, Iran, and Iraq until June 30, according to the airline’s official website.
The company’s statement notes that the decision to extend the suspension was made in light of “the current situation and the closure of airspace,” as reported by Sputnik Armenia.
Passengers transiting through Sharjah or Abu Dhabi will not be allowed to disembark in the mentioned destinations.
Previously, Russia’s Federal Air Transport Agency (Rosaviatsiya) had reported that Air Arabia had canceled all scheduled flights to Russia until June 30.
Passengers who purchased tickets as part of travel packages are advised to contact their place of purchase due to the airline’s temporary halt in regular services.