No fluctuations in gamma radiation levels were observed at Armenian weather stations on June 21–22, with readings remaining within the 14–20 microroentgen/hour range, well below the safe upper limit of 60 microroentgen/hour.
The Hydro-Meteorological and Monitoring Center under Armenia's Ministry of Environment continues daily measurements of gamma radiation dosage rates, in line with Government Decision No. 826-L dated May 30, 2024.
According to the center, the observed values of background gamma radiation at meteorological stations have not changed and remain stable.