July 25, 2025 - 17:48 AMT
The Armenian space-focused startup DeepSat has announced the signing of the first phase of a multi-stage agreement with the U.S.-based Redwire Corporation.
According to the agreement, Redwire will provide advanced modeling, simulation, and design services. DeepSat will use these services to support the development of its dual-use Very Low Earth Orbit (VLEO) satellite constellation, the company said.
Redwire is a leading aerospace company with a market value of $2.48 billion. It builds future space infrastructure, autonomous systems, and multi-domain capabilities by leveraging digital engineering and AI automation.
DeepSat is an early-stage startup operating in both the United States and Armenia. Its mission is to build a real-time Earth observation satellite constellation operating in VLEO.