Armenia’s Minister of Economy Gevorg Papoyan announced via Facebook that the issues related to brandy exports have been substantially resolved.
According to Papoyan, statistical data proves that the overwhelming majority of exported Armenian cognac—over 96%—meets high quality standards.
“As you know, during our visit to Georgia, we agreed to form a working group composed of representatives from Armenia’s Ministry of Economy and Georgia’s Ministry of Agriculture and Environment, to resolve issues related to the export of Armenian brandy. Thanks to the group’s daily efforts, I can now confirm that the cognac export issue has been significantly addressed,” he wrote.
“For example, yesterday our Georgian colleagues shared data showing that 27 trucks loaded with bottled cognac passed through the Georgian border checkpoint at Gzi. Only one vehicle failed the inspection.”
“This also confirms that the vast majority of bottled cognac leaving Armenia—more than 96% in this case—has proper quality and meets all applicable standards,” Papoyan added.
He expressed gratitude to Armenian brandy producers for their patience, understanding, and commitment to high-quality production.
Earlier, Armenian cognac producers had raised concerns that Georgia was creating obstacles for shipments en route to Russia, requiring laboratory testing to be conducted within Georgia. As a result, trucks were often stuck at the Armenia–Georgia border for weeks.
In 2024, under the Brandy Spirit Export Support Program, the Armenian government supported three recipients, leading to the export of 7.5 million liters of cognac spirit.