The National Assembly of Armenia has been presented with a draft law to ratify the “Convention between the Republic of Armenia and Japan for the elimination of double taxation with respect to taxes on income and the prevention of tax evasion and avoidance.”
The document was introduced at the Standing Committee on Economic Affairs by Deputy Finance Minister Arman Poghosyan, Armenpress reports.
He noted that “the government’s program in the field of tax policy emphasizes expanding the geographical scope of double taxation treaties. This is particularly important with countries with which stronger economic ties and increased investment are expected. Within this framework, the Armenia–Japan convention was initiated and signed on December 26, 2024.”
According to Poghosyan, such agreements address two key issues: they provide more favorable tax conditions than those set by national legislation and create a stable and predictable tax environment for businesses in both countries.
Until now, Armenia had nominally followed the agreement between Japan and the former Soviet Union, which, for legal reasons, could not be applied by the Armenian side. The new initiative restores the applicability of such treaties in Armenia.
According to the Ministry of Foreign Affairs, the convention will stimulate the development of trade, economic relations, and investment between Armenia and Japan. It will also complement the 2018 Agreement on the Promotion and Reciprocal Protection of Investments.