The European Union has welcomed the August 8 agreement between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev, calling it “significant progress” in the normalization process between the two nations.
According to a statement by the EU delegation to the Council of Europe, the agreement builds on the principles of mutual recognition of sovereignty and territorial integrity, as established in the 1991 Alma-Ata Declaration. The EU stressed the importance of the timely implementation of agreed steps and the formal signing and ratification of a peace treaty, as reported by Radar Armenia.
“This agreement is a major step forward in the full normalization of relations between Armenia and Azerbaijan following the conclusion of bilateral talks last March,” the statement read.
The European Union reaffirmed its ongoing support for the Armenia-Azerbaijan normalization process.
Albania, Andorra, Bosnia and Herzegovina, Georgia, Iceland, Liechtenstein, Monaco, Moldova, Montenegro, Norway, North Macedonia, San Marino, Serbia, Ukraine, and the United Kingdom have also expressed their support for the statement.