The results of the first Junius Financial Literacy Competition have finally been announced. Nine students from grades 3 to 8 took the top three places and were invited to Idram to receive their prizes — ranging from board games and a bicycle to musical instruments, cameras, and gadgets.
As previously shared, the Junius game was first introduced in the Idram Junior app last year. This year, it evolved into a full-scale competition, during which winners can receive valuable prizes from Idram Junior.
Students in grades 3 to 8 can participate in the Junius competitions. They must complete 50 game levels as quickly as possible and earn the highest possible score. Notably, prizes are awarded only to those winners who are verified Idram Junior users (verified by a parent) and who have answered the quiz questions corresponding to their age group. The age group can be selected in the app’s settings section.
The first Junius tournament ran from September 17 to October 16. It concluded with a meeting of the top three scorers in each age category, during which the children shared their impressions and experiences from the game. The event ended with the awarding of prizes provided by Idram Junior.
It should be noted that the second Junius Financial Literacy Competition has already started and will run until December 3. If you haven’t yet tried Junius, now is the perfect time to test your financial knowledge and compete for fantastic prizes, which you can explore right in the Idram Junior app.
The Idram Junior app is designed for users aged 8–16, enabling children to have non-cash funds, make contactless payments, save money, and learn financial literacy, while parents can monitor their children’s financial activities through a modern and secure tool.