Prime Minister Nikol Pashinyan extended congratulations to President Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan of the United Arab Emirates on the occasion of the UAE’s National Day.
“I warmly congratulate you and the people of the United Arab Emirates on the National Day,” the message reads.
“I reaffirm the Republic of Armenia’s readiness to elevate the level of relations with the United Arab Emirates and to develop mutually beneficial economic cooperation.
On this occasion, I wish you good health and continued success in your efforts for the prosperity of the UAE, and wish the friendly people of the Emirates well-being and sustainable development,” Pashinyan wrote.