January 21, 2026 - 15:53 AMT
To mark the 365th day of his presidency, U.S. President Donald Trump released a list titled “365 Victories,” summarizing key achievements from the first year of his second term. Among them, at number 143, is the mediation of peace between Armenia and Azerbaijan, in which Trump is said to have played a personal role.
The introduction to the list states that Trump has made his first year of his second term one of the most productive in modern history.
“President Trump has prioritized America with incredible determination—and this is only the beginning,” the preface declares.
Trump has also stated that he believes he deserves the Nobel Peace Prize for every conflict he helped resolve during his presidency. According to Deutsche Welle (DW), the only conflict where his administration can claim a tangible achievement is the Armenia-Azerbaijan dispute.