The health of Vicken Euljeckjian, recently returned from Azerbaijani captivity, has deteriorated, while his family faces severe social hardship, his wife Linda Euljeckjian said.
According to her, Euljeckjian’s blood pressure is dangerously high, and doctors warn of a risk of sudden cardiac arrest.
“Doctors say there is a risk of sudden cardiac arrest and he needs heart surgery. He also has liver problems and elevated white blood cell counts. The situation is very serious. Ms. Anahit Manasyan supported us with medical assistance, and Nairi Medical Center conducted examinations free of charge,” Linda Euljeckjian said, as reported by Pastinfo.
She noted that alongside the health problems, the family is struggling with housing and social difficulties.
“We are currently living in a house where there is no social assistance. The situation has become very bad. Some friends rented this house for one month. But he has not received any social aid to pay rent or buy food. I am extremely worried, this situation stresses Vicken even more, which is bad for his health,” she said.
According to his wife, Euljeckjian has also not yet been able to reunite with his children.
“If my daughter comes, how will I feed her? What will I do? He thinks about everything, and this causes him psychological suffering as well. I am ashamed of this situation,” she added.
On January 14, Azerbaijan handed over David Davtyan, Gevorg Sujyan, Vicken Euljeckjian, and Vagif Khachatryan to Armenia. Lebanese-Armenian Euljeckjian was captured on November 10, 2020, on the road to Shushi and sentenced to 20 years in prison.