Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and French President Emmanuel Macron discussed issues on the bilateral cooperation agenda during their meeting in Paris, including the implementation of joint projects in the fields of economy and infrastructure.
The two leaders also addressed the deepening of political dialogue.
They exchanged views on regional developments, emphasizing the importance of continuing consistent efforts aimed at strengthening peace and stability in the region.
Pashinyan and Macron also discussed prospects for the further development of cooperation between Armenia and the European Union. Both sides highlighted the importance of deepening the partnership in various areas and effectively advancing joint initiatives.
Pashinyan is on a working visit to France. On March 10, he attended the Nuclear Energy Summit in Paris.
On March 11, the prime minister will travel to Strasbourg, where he will deliver a speech at the European Parliament. During the visit, Pashinyan will also meet with the President of the European Parliament, Roberta Metsola.