Armenia’s Corruption Prevention Commission is examining the conduct of Prime Minister Nikol Pashinyan during a March 22 incident in the metro, the commission said, according to Factor.am .
On that day, a conversation in a metro carriage between Pashinyan and Armine Mosiyan, a woman forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, escalated into a dispute. The prime minister lost his composure, raised his voice, and spoke while pointing his finger at the woman in the presence of her minor child.
“I will speak to you like this. Do not speak about this map with such disdain. Next time, do not try to say that I gave away Karabakh, because you fled,” Nikol Pashinyan said. Later, after a walk in Yerevan, he stated that he apologized if his words had been misunderstood.
Pashinyan subsequently invited Armine Mosiyan and her son to the government building and also expressed readiness to meet them at a location of their choice to apologize, but the displaced woman did not respond to the offer.
Last year, the Corruption Prevention Commission had also classified several of Pashinyan’s other expressions as violations of conduct rules.
The body monitoring the conduct of high-ranking officials concluded that the wording is vulgar, rude, and inappropriate. The prime minister had used vulgar language in a Facebook post on May 30, claiming that a senior clergyman was involved in an intimate relationship with his uncle’s wife. Following the commission’s conclusion, Pashinyan issued an apology in a subsequent Facebook post.