April 6, 2026 - 11:26 AMT
U.S. President Donald Trump has threatened to destroy Iran’s power plants and bridges if the Strait of Hormuz is not reopened, in a post on Truth Social.
“Tuesday will be Power Plants and Bridges Day in Iran — all of them together. Nothing like this has ever been seen before. Open the (damn) Strait, you crazy bastards, otherwise you will live in hell — just watch, praise Allah,” Trump wrote.
At the same time, in an April 5 interview with Fox News, Trump said he believes there is a “good chance” of reaching an agreement with Iran as early as April 6, before his set deadline, BBC reported.
“I think there is a good chance tomorrow; negotiations are ongoing. If they don’t make a deal and don’t do it quickly, I am considering blowing everything up and taking control of the oil,” he said.
On the evening of April 5, Trump published another brief post suggesting he had decided to extend the ultimatum deadline by one more day, until Tuesday.
“Tuesday, 20:00 Eastern Time,” he wrote, without further details.
Amid Trump’s statements, Iranian Parliament Speaker Mohammad Bagher Ghalibaf warned that the U.S. president’s actions could lead to a large-scale escalation in the region.
Responding to the threats, he said that “reckless actions” would result in “the entire region being engulfed in flames.”
“Your reckless actions are dragging the United States into real hell for every family, and our entire region will be in flames because you are following Netanyahu’s instructions,” he wrote on X, referring to Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu.
Ghalibaf also stressed that “the only real solution is to respect the rights of the Iranian people and stop this dangerous game.”
The blocking of the Strait of Hormuz — a key route for global oil trade — has already led to a sharp rise in energy prices and increased pressure on the global economy.
Earlier, Oman’s Foreign Ministry reported a meeting between Iranian and Omani deputy ministers, during which possible options for ensuring free navigation through the strait were discussed.
Experts from both countries also took part in the talks, presenting a number of proposals, though no official information on the outcome has been released.
Iran has described U.S. threats to strike its energy infrastructure as an “admission of war crimes” by Washington. This was stated by Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi in talks with Russian Foreign Minister Sergei Lavrov, according to RIA Novosti.
“The Iranian foreign minister, also referring to U.S. threats to strike Iranian energy facilities, described these statements as an explicit admission of committing war crimes,” the ministry said in a Telegram statement.
Araghchi added that the United States had, from the very beginning, carried out strikes on Iran’s industrial, energy, educational, medical, and nuclear infrastructure. He called on the UN Security Council and the International Atomic Energy Agency (IAEA) to immediately condemn these attacks.
Iran’s permanent mission to the United Nations also condemned Trump’s statements on X regarding potential strikes on energy facilities and bridges within the country.
“This is a direct and public incitement to terrorism against civilians and clear evidence of intent to commit war crimes,” the statement said.
The diplomatic mission also called on the international community to “act now” to prevent such developments.
Earlier, military actions by the United States and Israel in the Middle East led to a near-total halt of shipping through the Strait of Hormuz, a crucial route for oil and liquefied natural gas supplies from Arab countries. As a result, fuel prices have risen in many countries worldwide. Currently, passage through the strait is allowed only for countries considered friendly to Iran, including Russia, China, India, Iraq, and Pakistan, according to Tasnim. The United States has called on several European and Asian countries to send ships to the region to ensure the reopening of the passage, but many have declined.
In recent days, Tehran has proposed developing a “Hormuz Pact” that would define rules for using the strait among Asian and Arab countries.