April 16, 2026 - 19:23 AMT
The European Court of Human Rights has obliged Azerbaijan to provide copies or summaries of court verdicts concerning Armenian prisoners by August 31, according to the International and Comparative Law Center.
The statement noted that Azerbaijan has repeatedly appealed to the court seeking to lift interim measures requiring regular reports on the detention conditions and health status of Armenian prisoners held in the country, asserting that all processes are transparent and public.
On April 9, 2026, the ECHR rejected Azerbaijan’s latest request, again obliging the government to continue providing information on detainees’ conditions, as well as their latest medical records, examinations, and treatment documents.
The court also required Azerbaijan to submit copies or summaries of verdicts issued in criminal proceedings against Armenian detainees, including the reasoning of judges based on the evidence in each case.
The next deadline for submitting the report is August 31, 2026.
Earlier, a court in Baku sentenced Ruben Vardanyan to 20 years in prison. Former Nagorno-Karabakh president Arayik Harutyunyan received a life sentence. Life terms were also handed to former Defense Army commander Levon Mnatsakanyan and his former deputy David Manukyan, as well as former foreign minister David Babayan and parliament speaker David Ishkhanyan. Former presidents Arkadi Ghukasyan and Bako Sahakyan were sentenced to 20 years in prison.