April 24, 2026 - 17:14 AMT
Historical memory requires constant vigilance, Greek President Konstantinos Tasoulas said in a statement marking the 111th anniversary of the Armenian Genocide.
“Today, on the 111th anniversary of the Armenian Genocide carried out by the Ottoman Empire—one of the most horrific crimes against humanity—we pay tribute to the memory of 1.5 million victims,” the Greek president said, according to Armenpress, citing the official website of the Greek presidency.
He stressed that this memory represents a responsibility both to the victims and to historical truth, to prevent oblivion and the resulting revisionism, violence, and intolerance.
“Greece and Armenia are bound by enduring ties shaped by shared trials, as well as strong relations of solidarity, friendship, and mutual respect. In today’s international context, marked by crises, conflicts, and uncertainty, commitment to peace, understanding, and cooperation among peoples becomes ever more important. Historical memory requires constant vigilance to ensure that the tragic events of history are never repeated,” Tasoulas emphasized.