May 14, 2026 - 14:07 AMT
On the evening of May 14, representatives from 15 countries will take the stage during the second semi-final of the international song contest “Eurovision 2026”, including Armenia’s representative Simon, who will perform under number 6.
Ten countries will qualify for the final.
The second semi-final features Bulgaria, Azerbaijan, Romania, Luxembourg, the Czech Republic, Armenia, Switzerland, Cyprus, Latvia, Denmark, Australia, Ukraine, Albania and Malta. In addition to the 15 participants, France, the United Kingdom and last year’s winner Austria — countries that automatically qualify for the final — will also appear on stage.
The official “Eurovision Armenia” page published the list of countries from which viewers can support and vote for Armenia’s representative.
“To vote, viewers need to send the number 06 to the designated short number in their country. It is not possible to vote for Armenia’s representative from Armenia.
Attention: countries not participating in the contest can also vote by visiting the website. Votes cast in this way will be counted as votes from one country,” the statement said.
On May 12, the first semi-final of the 70th Eurovision Song Contest took place in Vienna. Ten countries advanced to the final from the group of 15 participants: Greece, Finland, Belgium, Sweden, Moldova, Israel, Serbia, Croatia, Lithuania and Poland.