“They will keep feeling the taste of the Republic of Armenia for a long time, the taste of the state will remain in their mouths for a long time. They will dream of the opportunity to flee Armenia, but they will not have that opportunity,” he said, according to Aravot.am.
He also said financial flows had been cut from their pockets and redirected to Armenia’s state budget. Pashinyan then referred to the names of opposition political forces.
“They have included the name Armenia in the names of their political forces. They do not deserve to have the name Armenia in the names of their parties. On June 7, 2026, you must reclaim the name Armenia. Armenia is your name, our name, they have nothing to do with Armenia and the name Armenia,” he said.
The election campaign that began on May 8 will continue until June 5. June 6 will be a day of silence, while the elections will take place on June 7.