The Asian Development Bank (ADB) and Ameriabank have signed a loan agreement of up to $100 million to expand access to finance for micro, small, and medium-sized enterprises (MSMEs) in Armenia, including women-led businesses, and to scale up green investments.
The financing will support MSMEs across the country, helping businesses invest in growth, improve competitiveness, and adopt more sustainable practices. This project represents ADB’s largest private sector transaction in Armenia to date.
“This project will expand access to finance for MSMEs, especially women-owned enterprises, while advancing green investments in Armenia,” said ADB Armenia Country Director Lyaziza Sabyrova. “By providing longer-term financing, we are supporting businesses to grow, create jobs, and contribute to a more inclusive and climate-resilient economy.”
The project includes a loan of up to $100 million, with up to 75% allocated for MSME lending and at least 25% for green finance, including renewable energy and energy efficiency. At least 10% of the financing will support women-owned MSMEs.
Hovhannes Toroyan, Chief Financial Officer at Ameriabank, commented: “We are delighted to strengthen our partnership with the ADB in supporting MSMEs across Armenia through greater access to affordable financing. As Armenia’s largest lender, with a strong focus on green and sustainable finance, we remain committed to driving inclusive growth and supporting the country’s long-term economic development.”
MSMEs are central to Armenia’s economy, accounting for nearly 70% of employment and over 65% of gross domestic product, yet the need for financing among them remains high.
ADB will also provide technical assistance of up to $125,000 to strengthen Ameriabank’s capacity, including support for financial integrity systems and the establishment of a sustainability competence center.
The project supports Armenia’s efforts to promote private sector development, expand access to finance, and advance climate-resilient growth.
ADB is a leading multilateral development bank supporting inclusive, resilient, and sustainable growth across Asia and the Pacific. Working with its members and partners to solve complex challenges together, ADB harnesses innovative financial tools and strategic partnerships to transform lives, build quality infrastructure, and safeguard our planet. Founded in 1966, ADB is owned by 69 members - 50 from the region.