Azerbaijan announced that on May 26, it exported goods to Armenia, specifically extruded polystyrene insulation panels intended for thermal insulation of buildings and structures.
A shipment weighing 1 ton and 497 kilograms was sent to Armenia, with a declared value of $5,911.21, APA reported.
In 2026, Azerbaijan exported more than $9 million worth of goods to Armenia, mainly gasoline and diesel fuel.
Although it has been announced that Armenia could also export its products to Azerbaijan, no such case has yet been recorded.