On June 7, the day of the National Assembly elections, the staff of Armenia’s Human Rights Defender began work early in the morning, the Ombudsman’s Office said.
Under the Defender’s instructions, an emergency-duty regime has been activated to ensure the immediate receipt, review and referral of complaints and reports related to election processes, as well as the effective protection of citizens’ electoral rights.
The office’s 24-hour hotline also continues to operate under the emergency regime, providing citizens with consultations and necessary assistance regarding the exercise of their voting rights.
Information published in mass media outlets and on social media platforms concerning human rights issues in the electoral process is also in focus and is being continuously monitored and reviewed.
Citizens may submit complaints, reports and applications related to human rights issues during the electoral process through the Human Rights Defender’s hotline by calling 116 or (+374 96) 116 100.