June 12, 2026 - 14:24 AMT
Yerevan has many beautiful yet sometimes unnoticed corners that will soon receive a completely new breath of life.
Evocabank and the Kentron Administrative District have signed a memorandum of cooperation, joining forces to transform and develop Yerevan's public spaces.
It all started with Evocabank's 2026 calendar. Back in 2025, four talented artists, Adam Adamyan, Gandz Graffiti, Gareggin, and Harut, inspired by various locations across Armenia and the different seasons of the year, created unique street art concepts that were featured in Evoca's 2026 calendar.
Thus, each page of the calendar represents a distinct artistic concept that is now being brought to the streets of Yerevan.
The memorandum was signed by Tatevik Khachatryan, Deputy Chairman of the Management Board of Evocabank, and Petros Petoyan, Head of the Kentron Administrative District.
"This year, our calendar was not just a sequence of months, but a vision to see Yerevan in a new way and to reimagine public spaces. We want Yerevan to be a city that is more inspiring, filled with art, and brings people together," Tatevik Khachatryan, Deputy Chairman of the Management Board of Evocabank.
“Yerevan is a city of colors, and new colors suit it exceptionally well. The experience of many leading cities around the world demonstrates that street art has long become an integral part of contemporary urban architecture and cultural life. Yerevan is no exception. The aim of this initiative is to bring a new spirit to the city, making it even more vibrant, modern, and attractive by transforming its streets and buildings into a unique open-air platform for artistic expression,”Petros Petoyan, Head of the Kentron Administrative District.
Stay tuned, as you will soon hear about a new joint project between the Bank and the Kentron District.