The UFC lightweight division's No. 2-ranked contender outclassed Khamitov from start to finish, securing an 11-0 win at the RAF Georgia tournament.
RAF Georgia was the first international event staged by the U.S.-based Real American Freestyle wrestling league.
Speaking moments after the contest, Khamitov said he wanted another chance against Tsarukyan and proposed holding the rematch in Armenia, according to Sputnik Armenia.
"I've heard that RAF plans to organize a tournament in Armenia. If Arman agrees, I'd be happy to meet him again," Khamitov said.
Tsarukyan indicated that he would not reject another bout, while suggesting that his opponent would find it difficult to reverse the outcome.
The Armenian fighter has now won all seven of his freestyle wrestling appearances. His next scheduled opponent is former UFC competitor Colby Covington.
Tsarukyan made his debut in the Real American Freestyle promotion in January 2026.
Across his mixed martial arts (MMA) career, the Armenian athlete has fought 26 times, collecting 23 victories and three defeats.