Troika Dialog Group announces the appointment of Igor Sagiryan as President of the Group. Mr. Sagiryan's responsibilities will include overseeing new business development for Troika Dialog Group as well as managing the company's strategic tasks in its operations with institutional and private clients, the company's press center reported.
Igor Sagiryan joins Troika Dialog from Renaissance Group, where he worked as President of the Company overseeing the Group's key commercial ties, government relations, and the company's Investment Banking and financial services unit.
Speaking about his appointment, Mr. Sagiryan said, "The global economic changes we have witnessed simultaneously pose new challenges and open unique opportunities going forward. The future of the economy is on the emerging markets, especially such countries as Russia, China and Africa. The changes taking place in the financial industry laid the groundwork for new approaches to building product offerings and customer service models. Traditional investment banks are giving way to institutes with wider and more universal service offerings. For me, mapping out the next format of the financial institute together with Troika's team is both a challenge and an honor."
Founded in 1991, Troika Dialog Group is the leading independent full service investment bank and asset management firm in Russia. The Group's business consists of securities sales and trading, investment banking, private wealth and asset management, retail distribution and alternative investment. Troika Dialog's operations are located in 24 cities across Russia plus offices in London, New York, Kyiv, Almaty and Nicosia.