July 20, 2009 - 15:09 AMT
Nor Nork ProCredit Bank subsidiary was registered in accordance with CBA Chairman Arthur Javadyan's resolution of July 18, 2009, CBA Press Service reported.
On December 7, 2007, ProCredit Bank was licensed by the Central Bank of the Republic of Armenia (License N 85) and opened for clients on February 5, 2008.
ProCredit bank is a development-oriented full service bank focusing on lending to very small, small, and medium-sized enterprises.
The Shareholders of ProCredit Bank in Armenia are ProCredit Holding with 67.49% of shares, EBRD with 16.67% of shares and KfW with 15.84% of shares.
ProCredit Bank Armenia is a member of ProCredit Group. ProCredit Group consists of 22 banks operating in Eastern Europe, Africa and Latin America, which are led and supervised by ProCredit Holding AG, based in Frankfurt am Main, Germany.