August 20, 2009 - 21:53 AMT
August 20, 2009 VivaCell-MTS Armenian mobile operator proceeded with the Summer Inspiration project for the regional culture houses and arts and crafts schools of Armenia, now in Ashtarak.
For this project Ashtarak culture house released a set of internal exhibition-contests gathering pupils in the mutual spirit of inspiration, the desire to share the outcomes of own artwork and craftwork with peers and to reach a joint victory.
"The ultimate joy is to see a smile on our children's faces and VivaCell-MTS strives at all time to help those children enjoy their time and discover their possibilities and talents," stated VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The Summer Inspiration project started on August 19th in Lori Marz and will continue to bring more action and joy to other marzes (regions) day after day. The children's artwork is judged on originality, clear expression, and cultural expression in the work of art. Art is presented in a variety of mediums including ethnic dance, singing, painting, needlework, acting, craft and photography. The artworks should be associated with VivaCell-MTS or display VivaCell-MTS corporate brand logo. The winner of the exhibition-contest in each Culture House/Arts and Crafts School will be chosen by the Company. However, the prize from VivaCell-MTS will go to the educational institution and not to the individual.