September 4, 2009 - 16:57 AMT
"Some forces believe that the protocol's point on formation of historic issues examination subcommittee questions the Armenian Genocide. This opinion is a false one," RA Republican Party's Parliamentary Faction Leader Galust Sahakyan told today's news conference in Yerevan.
According to Sahakyan, Armenia will never discuss the Genocide with Turkey, moreover, the discussion stage has already passed and many countries of the world recognized the Armenian Genocide. " Turkey, per se, has also recognized it, the subject of discussion is now the phrasing which would allow Turkish government mitigate Genocide recognition consequences," Galust Sahakyan added.
He noted that historic issues examination subcommittee will be in charge of Armenian churches, toponyms, monuments problems and not Genocide issues.