September 15, 2009 - 20:59 AMT
Armenia has already made big concessions in the process of normalization of Armenian-Turkish relations. As a victim of the Genocide, Armenia agreed without any preconditions to start the process of normalization of the Armenian-Turkish relations, while it is particularly Armenia has the right to lay down preconditions, Armen Rustamyan , representative of ARF Dashnaktsutyun Supreme Body told reporters.
According to him, normalization of relations between two countries is impossible, while Turkey continues to deny the Armenian Genocide. Ankara began a serious struggle around the world, trying to convince the world community that it is not Armenia, but Turkey is a "victim".
"The whole process of international recognition of the Armenian Genocide is frozen today," Mr. Rustamyan said, adding that recently the process has started to accelerate, which is a good opportunity for Armenia to finally solve this issue. Since negotiations between Armenia and Turkey have restarted, the process of recognition has stopped.
"Where is the guarantee that Turkey will recognize the Armenian Genocide? There is simply no guarantee," Armen Rustamyan said, noting that by adopting the protocols Armenia will only lose.