September 17, 2009 - 17:27 AMT
"ArmenTel" (trade mark Beeline) has announced opening of new express service offices in the largest cities of Armenia.
In addition to the existing sales and service offices in busiest districts of Yerevan, Gyumri and Vanadzor Beeline's usual payphones were replaced by express offices , where customers can buy SIM-card or payment card, recharge balance, or call the pay phone.
"The new offices with Beeline brand testifies successful integration of company's businesses and allows to transform a small payphone to the point of service with a wide range of services. We solve the important task - provide maximum freedom to the consumer in choosing a method of communication. Someone has to make one phone call, and someone wants to use our connection all the time, " Executive Vice President of VimpelCom in Business Development in CIS Dmitry Pleskonos said.
According to ArmenTel CEO Igor Klimko, Armenian market of communication services has developed to the extent when the company which is not afraid to experiment and offer customers new services becomes a winner.
Today 61 sales and service offices operate in Armenia and 6 adiitional express offices opened. In the near future the number of express offices will increased with a wider range of services, press service of ArmenTel reports.