September 26, 2009 - 12:06 AMT
On October 8, the Committee of CIS custom services' law enforcement subdivisions will hold its 3 session in Yalta, Ukraine.
Committee meeting will be attended by deputy heads of custom services representing 10 CIS states and heads of law enforcement subdivisions from Armenia, Russia, Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Tajikistan, Uzbekistan and Ukraine.
Meeting objective to coordinate common measures for implementation of CIS common projects aimed at combating organized crimes, e.g. smuggling, illegal drug trafficking, legalization of unlawful income, international terrorism etc. Participants will also approve the staff of separate working groups and their action plans, vecherniy.kharkov.ua reports.