October 9, 2009 - 21:00 AMT
Today, Founder and Chairman of the Board of ABBYY, David Yang held "From Education to Success. Business in the 21st century" master class at Yerevan State University.
David Yang shared secrets of his success with Armenian students.
"Even outstanding intellectual capacities do not guarantee success for one person. Business success components are: team, luck and ideas," David Yang emphasized, noting that he has his parents and friends to thank for the freedom of thought and action, which led him to success.
David Yang, candidate of physical and mathematical sciences, was born June 3, 1968 in the Armenian capital Yerevan. He finished the Yerevan Physics and Mathematics School. While a student at the Moscow Physical-Technical Institute, 21-year-old David created an electronic dictionary Lingvo. Today, ABBYY is a leading IT company with 900 employees in 8 countries of the world and over 30 million clients in 130 countries. Ph.D. in Physics and Mathematics, Laureate of Russian Government Award in Science and Technology, creator of the first pocket communication computer for youngsters. David Yang's profile is included in the "Who Is Who" US directory. Among his other successful business projects are club-restaurants FAQCafe, ArteFAQ, Squat, The Sister Grimm, iiko and ATAPY Software companies.