October 29, 2009 - 15:00 AMT
Armenia-Russia collaboration not used to its full potential, RA Economy Minister Nerses Yeritsyan said at "Russia-Armenia economic collaboration" conference organized within EXPO-RUSSIA ARMENIA 2009 exhibition frameworks. "The exhibition is a good chance to exchange information, search for new possibilities and collaboration spheres," he said.
According to him, beside organizing major projects, collaboration should be established in medium and small business spheres, both at regional and inter-organizational level.
The Minister also added that a major list of Russian companies and a great number of issues on discussion agenda prove business-oriented and constructive nature of the event, giving a new impulse to RA-RF collaboration.